A csíramentes környezet biztosítása Budapesten
Fertőtlenítés a fogorvosi rendelőben |
A nem sterilizálható eszközök tisztítását és fertőtlenítését az orvos munkáját segítő aszisztenciának kell elvégeznie megfelelő fertőtlenítő- és tisztítószerek felhasználásával.
A fogorvosi rendelő felületeinek és működési területének teljes tisztítása, fertőtlenítése fontos, hiszen ezeket megérintve a beavatkozási területekre kerülhetnek a szennyeződések.
A tisztasági előírások betartása
- A fogorvosi berendezések megtisztítását el kell végezni minden nap, hiszen ezek nem sterilizálhatóak, nem cserélhetőek napi szinten, ezért alkohol alapú fertőtlenítőszerrel (oldatban vagy spray-vel) kell az eljárást elvégezni.
- Minden olyan területet, amelyre vér, vagy nyálfröccsenés kerülhet, fóliával (többnyire polietilén) kell lefedni, hogy csökkenjen a beavatkozás környezetének szennyeződése. Minden kezelt beteg után a védőfóliákat ki kell cserélni, a felületeket meg kell tisztítani és fertőtleníteni.
- Erős nyálszívók segítségével is csökkentik a szájból kikerülő anyagok, a vér, a nyál, a munka során használt víz és aeroszolok kültérbe kerülésének esélyét, melyek fröccsenése fokozott környezeti szennyeződéssel járna.
- Annak elkerülése érdekében, hogy a munkafelületek és eszközök ne szennyeződjenek idejekorán, a szükséges műszereket kizárólag a beavatkozás kezdete előtt tanácsos előkészíteni.
A fertőtlenítésnek a következőkre kell kiterjednie különös hangsúllyal:
- a kezelőfotel fejtámlája
- a fogászati egység kezelőpanelje
- a fogorvosi lámpa fogantyúi
- a fogászati egység lámpakapcsolói
- a radiológiai berendezés vezérlése
A fogászati vízrendszer fertőtlenítése
Kiemelt jelentőségű a fogászati egység vízrendszerének a fertőtlenítése is, melynek elsődleges célja a baktérium terhelés csökkentése. Ezen művelet végrehajtásának gyakorisága és technikája változó, a tényleges felhasználás mértékétől függően, az előírásnak megfelelelően kell eljárni.
Tisztítás hiányában a belső hidraulikavezetékekben lehetővé válik a nemkívánatos mikrobiális növényvilág kialakulása, a baktériumok pangása, elszaporodása.
A fogorvosi eszközök fertőtlenítését tehát minden nap el kell végezni speciális lemosószerekkel, baktériumölő, gombaölő, virucid vagy mycobactericid termékekkel, spray-fertőtlenítőszerekkel. Továbbá, igen fontos a helyiség szellőztetése, az egészségügyi hulladék ártalmatlanítása és a szennyezet padló megtisztítása.
A fertőtlenítőszer típusának megválasztása alkalmazásuktól függően változik, lehetnek oldatok, vagy szilárd, higítandó szerek, melyek a kereskedelemben beszerezhetőek. A lényeg, hogy a tisztítószerek előírásszerű alkalmazásával egészséges és biztonságos környezetet teremtsenek betegek és dolgozók számára egyaránt.