Aktuális témánk: A VÍZ

2020. augusztus 3.

Javítható-e a beázó lapostető?

Emeleti télikert a lapostető alatt

lapostető szigetelés

Utólagos beltéri télikertépítésnél adódhat a probléma, hogy a lapos tetők esetében, főképp ha régebbi építésű ingatlanról van szó, a tető szigetelése az adott időpontig elöregedik. Ilyenkor nem tehetünk mást, minthogy igyekszünk kijavítani, vagy kijavíttatni a meghibásodásokat. Csakhogy a hiba méretétől és helyétől függően akár az is felmerülhet, hogy javítható-e a beázó lapostető. Szerencsére ma már számos innovatív megoldással találkozhatunk, emiatt szinte minden típusú hiba utólag is javíthatóvá válik.

A lapostető beázásának eredménye


Egy rosszul szigetelt vagy silány alapanyagból készült, netán elöregedett tető bizony sok gondot tud okozni a tulajdonosoknak. Az egyik ilyen probléma nem más, mint a beázás. Ha a tető egyszer beázott, akkor sajnos biztosak lehetünk abban, hogy máskor is be fog ázni. A plafonon megjelenő és egyre jobban szétterjedő vízfoltok nem csupán kellemetlenséget okozhatnak, de el is csúfítják a lakást, ráadásul jelentősen csökkentik az ingatlan értékét is.

A beázás az a kellemetlen esemény, amely néha alattomosan lassan kezdődik, de villámcsapásszerűen is lecsaphat a gyanútlan lakókra.

A lapostető-beázás oka


A lapostető javítással kapcsolatosan találkozhatunk néhány tévhittel. A lapostetők nagy előnye hogy egyszerűek és kényelmesek és költséghatékony a megvalósításuk emellett jól hő szigetelhetők, de ha beáznak sok kellemetlenséget és fejtörést okoznak a tulajdonosnak.

A régi építésű bitumenes tetők mára már elöregedtek és beáznak. Ilyenkor a tulajdonos költségspórolás címén megfontolhatja a pár négyzetméteren történő tetőjavítást, de sajnos ez a gyakorlatban nem szokott megfelelően működni.

Először is nagyon gyakran a beázás nem ott történik, ahol a probléma van, mert szinte mindig az áttörések mentén jelentkezik valójában. A többszörösen újraszigetelt tetők esetében még színesebb a helyzet.  Ha jön a zivatar a záróréteg alá is bejut a víz, innen már a repedések és rétegek mentén több métert is vándorolhat, amíg a beázás a garázs vagy lakóépület plafonján szemmel láthatóan megjelenik.

Jellemzően a kémény, szellőző, belső összefolyó mentén alakul ki a legtöbb beázás, de nem meglepő, ha a szoba közepén a csillár tájékán üti fel fejét a vizesedés végeredménye.

Beázás helyének meghatározása


A esővíz leginkább az áttörések mentén tud távozni a tetőről vagy a födém és a szigetelés repedési adhatnak utat neki. A tapasztalat azt mutatja, hogy általában több pontról folyik össze az egy helyen beázó tetőn is a csapadék.

Emiatt a lapostetők esetében nem mindig lehet egyértelműen meghatározni a beázás helyét. A leggyakoribb hibatényező a silány alapanyag miatti általános anyaggyengeség vagy a szigetelés elöregedése.

Beázott lapostető javítása télikertépítéshez


Legyen szó silány anyagról, vagy elöregedésről, mindkét esetben a tető újra szigetelése jelenthet megoldást, mert a hajszálrepedések miatt újra és újra felbukkanhat a beázás problémája.

2020. április 2.

Higiénia és fertőtlenítés a fogorvosi rendelőben


A csíramentes környezet biztosítása Budapesten

Csíramentes fogorvosi eszközök
Fertőtlenítés a fogorvosi rendelőben
A fogorvosi rendelőben a helyiségek, a beavatkozási területek és a felszerelések tisztítása és fertőtlenítése alapvető eljárás a kezelő személyzet és a betegek biztonságának érdekében. A biológiai kockázat a különféle mikroorganizmusok, például baktériumok, vírusok jelenlétéből származik, amelyek beszennyezik a levegőt, a vizet és a munkafelületeket. A mikroorganizmusokkal szembeni fellépés azt jelenti, hogy megszüntetik jelenlétüket a fertőzések kockázatának elkerülése érdekében.

A nem sterilizálható eszközök tisztítását és fertőtlenítését az orvos munkáját segítő aszisztenciának kell elvégeznie megfelelő fertőtlenítő- és tisztítószerek felhasználásával.

A fogorvosi rendelő felületeinek és működési területének teljes tisztítása, fertőtlenítése fontos, hiszen ezeket megérintve a beavatkozási területekre kerülhetnek a szennyeződések.



A tisztasági előírások betartása


  • A fogorvosi berendezések megtisztítását el kell végezni minden nap, hiszen ezek nem sterilizálhatóak, nem cserélhetőek napi szinten, ezért alkohol alapú fertőtlenítőszerrel (oldatban vagy spray-vel) kell az eljárást elvégezni.
  • Minden olyan területet, amelyre vér, vagy nyálfröccsenés kerülhet, fóliával (többnyire polietilén) kell lefedni, hogy csökkenjen a beavatkozás környezetének szennyeződése. Minden kezelt beteg után a védőfóliákat ki kell cserélni, a felületeket meg kell tisztítani és fertőtleníteni.
  • Erős nyálszívók segítségével is csökkentik a szájból kikerülő anyagok, a vér, a nyál, a munka során használt víz és aeroszolok kültérbe kerülésének esélyét, melyek fröccsenése fokozott környezeti szennyeződéssel járna.
  • Annak elkerülése érdekében, hogy a munkafelületek és eszközök ne szennyeződjenek idejekorán, a szükséges műszereket kizárólag a beavatkozás kezdete előtt tanácsos előkészíteni.

A fertőtlenítésnek a következőkre kell kiterjednie különös hangsúllyal:


  • a kezelőfotel fejtámlája
  • a fogászati egység kezelőpanelje
  • a fogorvosi lámpa fogantyúi
  • a fogászati egység lámpakapcsolói
  • a radiológiai berendezés vezérlése
Ezek fertőtlenítése minden egyes beteg után kötelező érvényű.

A fogászati vízrendszer fertőtlenítése


 Kiemelt jelentőségű a fogászati egység vízrendszerének a fertőtlenítése is, melynek elsődleges célja a baktérium terhelés csökkentése. Ezen művelet végrehajtásának gyakorisága és technikája változó, a tényleges felhasználás mértékétől függően, az előírásnak megfelelelően kell eljárni.

Tisztítás hiányában a belső hidraulikavezetékekben lehetővé válik a nemkívánatos mikrobiális növényvilág kialakulása, a baktériumok pangása, elszaporodása.

A fogorvosi eszközök fertőtlenítését tehát minden nap el kell végezni speciális lemosószerekkel, baktériumölő, gombaölő, virucid vagy mycobactericid termékekkel, spray-fertőtlenítőszerekkel. Továbbá, igen fontos a helyiség szellőztetése, az egészségügyi hulladék ártalmatlanítása és a szennyezet padló megtisztítása.

A fertőtlenítőszer típusának megválasztása alkalmazásuktól függően változik, lehetnek oldatok, vagy szilárd, higítandó szerek, melyek a kereskedelemben beszerezhetőek. A lényeg, hogy a tisztítószerek előírásszerű alkalmazásával egészséges és biztonságos környezetet teremtsenek betegek és dolgozók számára egyaránt.