Aktuális témánk: A VÍZ

2019. február 8.

Szennyvízelhelyezés és -tisztítás

Példák az ivóvíz kezelésre

 Környezetvédelem: fertőtlenítés a tiszta vízért


Ivóvízkezelés, szennyvíztisztítás
Szennyvíztisztító telep - ivóvízkezelés
Az ivóvízkezelés egyik fontos része a szennyvízkezelés -tisztítás, a vizek fertőtlenítése. A hatékony módszerek mellett meg kell találni a leggazdaságosabb, bárhol megvalósítható és marketing szempontokból is megoldásokat. A világszerte többféle kísérleti program is indult, melyek a szennyvíz elhelyezésére és kezelésére irányulnak.

Németországban a Göttingen Egyetem által működtetett ivóvízkezelő és szennyvízkezelő telep egy 2500 lakosú község szükségleteit vizsgálja és kísérletezi ki a vízkezelés legjobb módszereit.

A szennyvíztelep működése


A szennyvízkezelés során mechanikai tisztítást végeznek, majd az elhelyezést egy nyomócsövön keresztül végeznek, mellyel egy két kilométerrel távolabb fekvő területre juttatják a használt vizet. A 22 ha nagyságú terület korábban a vasércbánya ülepítőmedencéje volt, mely hosszú ideje használaton kívül állt. A szennyvizet ezen a területen két osztóárok segítségével osztják szét. Egy-egy ilyen árok 1 m széles, 30 m hosszú és 60 cm mély, kibetonozott szelvénnyel és vízszintesre beállított bukóéllel ellátva. A szennyvíz a bukóélen keresztül egyenletesen szivárog ki az árok egyik hosszanti oldalán és terül szét a környező területen.

A szennyvíz természetes tisztítása


Az osztóárok egyik ágán egy nádas található, a növényzettel sűrűn benőtt talajon átszivárgó víz megtisztul ezen a területen. A beadagolástól 80-100 m távolságban kialakított mintavételi helyeken végzett vizsgálat megállapította, hogy a szennyvíz:

  • 30 mg/l nitrogéntartalma 1,0 mg/l-re,
  • 30 mg/l foszfortartalma 0,1 mg/l-re csökken.