Aktuális témánk: A VÍZ

2015. március 14.

Lehet-e? fórum - Vízválság - vízgazdálkodás

 Ivóvízkezelés - víz tisztítás, fertőtlenítés

Eső- és kútvíz tisztítása, szűrése, ihatóvá, emberi fogyasztásra alkalmassá tétele. Megújuló források. Innovatív technológiák az iparban és háztartásokban.

Vízválság - vízgazdálkodás

A Föld ivóvízkészletének megóvása

Más: A Tisza vize tiszta forrás


MEGHÍVÓ

Magyar Pax Romana és az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem közös

Lehet-e? fórumára
Vízválság - !/?

2015. március 16-án este 17-19 óra között
a Pesti Evangélikus Egyház Gyülekezeti Nagytermében
(Bp. V. Deák Ferenc tér 4. I. em.)

Előadó: Szöllösi-Nagy András,
az UNESCO korábbi természettudományos főigazgató helyettese, a delfti víztudományi egyetem (UNESCO IHE) nemrég leköszönt rektora, a Víz Világtanács vezetőségének a tagja

Gondolatébresztőnek küldjük az alább található két dokumentumot.

1. dokumentum


Kedves Barátom!

Korábban is jelezted, és most, Lehet-e? Fórumunk márc. 16-i, összegző ”vizes” tanácskozása előtt külön felhívtál, hogy vajon minek erőltetjük még mindig ezt a témát. Mint mondtad: tisztelet a jó szándéknak, de egy ilyen kicsi vita-kör ennél jóval egyszerűbb kérdések felett is legfeljebb csupán „lamentálhat” és sopánkodhat az ügy reménytelensége miatt. Azt javaslod, hogy foglalkozzunk praktikusabb dolgokkal!

Engedelmeddel én, mint a Fórum egyik gazdája a kárpátmedencei vízügyeket egyik legpraktikusabb gondunknak tekintem. Ár- ivó- és öntöző víz gondjaink emlegetése helyett csupán egyetlen felvetés: Ha Széchenyi ma élne, vajon mit meg nem tenne azért, hogy az Alföldet vissza- vizesítse? Mennyivel több gazdasági és egészségügyi haszon származhatna ebből? Olvasol vagy hallasz valahol ennek politikai vagy társadalmi vitájáról? Eljut hozzád, vagy érdekel egyáltalán, hogy pl. erről a praktikus dologról mit mond

a vízügy, az egészségügy vagy a környezetvédelem?


Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy a politikát vagy a közgondolkodást „tematizáljuk”. Galilei idejében a köznépnek piaci mutatványosok „piárolták” a bolygók mozgásának megértetését. Nekünk nincs piacterünk, sem vásári társulatunk. Egyáltalán: mit is akarhatnánk a tömegektől, ha ez a nagyon praktikus ügy, mint amilyen a víz szinte teljesen hiányzik az értelmiség társadalom- és nemzet-felvirágoztatási eszmecseréjéből, de még csak gondolkodásából is. Hogy lehetne a dolgot társadalmasítani, „piacra” vinni, ha pl. a vízügyesek és a környezetvédők eredménytelen vitáját szinte teljes politikai és társadalmi közöny fogadja?

„A ti előadásaitok és vitáitok változtatni tudnak a helyzeten” – kérdezhetnéd. Bizonyos, hogy nem. Ám megérteni segíthet. Mert a kialakult helyzetek megítélésben jóval erősebbnek hisszük magunkat, mint azok megértésében. Például nekem, az amatőr környezetvédőnek máig gondot jelent megítélni az egyik vízügyes szakember Fórumunkon elhangzott kijelentését. Azt állította, hogy a Bős-Nagymaros vitában a „vizes” szakemberek jóval többet tanultak a környezetvédőktől, mint azok tőlük. Szeretnék egy olyan beszélgetés, ahol a két fél ennek konkrétumairól vitatkozik.

Úgy vélem, hogy egy, a jó cselekedetek iránt elkötelezett értelmiségi vita-kör résztvevőinek törekednie kell arra, hogy értsék a körülöttük lévő világot, és ezzel együtt a maguk korlátait is.

Kedves Barátom! Kérlek, olvasd el még egyszer figyelmesen Lehet-e? Fórumunk szándék-nyilatkozatát! Ha ennél többre, praktikusabbra vágysz, úgy köszönettel vennénk javaslataidat. Nem udvariasságból írom ezt, mert éppen a minap tettem javaslatot szervező-társaimnak, hogy ősztől rendezzünk vita- sorozatot az értelmiség megváltozott helyzetéről és lehetséges szerepköreiről.

Szeretettel üdvözöl: Kőszegi Ábel  

Fórum a tiszta vízért


Ivóvízkezelés - víz fertőtlenítés
Víz tisztító ipari berendezés. Vízművek

Vízkészleteink kimerülése globális válsággal fenyeget. Vannak, akik a szennyvíztisztítást, a fertőző baktériumok elpusztítását és egyéb biocid módszereket, mások a válság kezelésére környezetbarát vízfertőtlenítőszert ajánlanak megoldásként.

A Tisza forrásának megtisztítása

Tegnap ismét a Fekete-Tisza forrásánál jártunk. Szép volt, szeretjük! Tény, hogy a helyi erdészet az utóbbi években sokat tett a forrás környezetének kialakításáért, de... Ne felejtsük el, hogy Tóth Imre bácsi (Szegedi Geo Environ) kezdeményezése és Baumann József (Pécsi Mecsek Egyesület) és csapata munkája nélkül talán ma is romos állapotban lenne a forrás falazata. Tény az is, hogy a felújított forrás eredeti tábláját 5 másikra cserélték, így már mindazok az országok, melyeket érint a Tisza, egy-egy mottóval jelölik kapcsolatukat hozzá. Tény, hogy 2018-ban ezen országok zászlóinak kihelyezése mellett egy-egy kis Tiszafát ültettek. Mindezek törődést, kapcsolatot jelölnek. A Tisza forrás vize tiszta, de az emlékhelyet időnként kék-sárgára festik a nemzeti érzésben túlbuzgók. A festéktől újra s újra meg kell tisztítani a forráshelyet.

2. dokumentum


A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata. Alapítva: 1840


KEZDŐLAP ARCHÍVUM IMPRESSZUM KERESÉS

›› A VILÁG VÍZDILEMMÁJA


Somlyódy László

az MTA rendes tagja, BMGE Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék

A közbeszédben, az írott és az elektronikus sajtóban egyre gyakoribbak az aggódó megjegyzések és kérdések az ivóvízzel kapcsolatban. Sokan tartanak attól, hogy a globális vízdilemma valamilyen módon korlátozhatja a technológia és a mikrobiológia 21. század fejlődését. Mások a készletek fogyását emlegetik. Ismét mások feltételezik, hogy háborúk törhetnek ki a víz miatt. Vannak, akik az olajválsághoz hasonló vízválság rémképét vetítik elénk.

 Mi is tehát a helyzet? Megalapozottak-e az aggodalmak? És ha igen, mit tudunk tenni, mielőtt még késő lenne? Kérdések, amelyeket megkísérlünk − legalábbis részben − megválaszolni.

Globális vízkészletek és igények


A vízzel való gazdálkodás első kérdése az, hogy a rendelkezésre álló készletekből ki tudjuk-e elégíteni a felmerülő igényeket. Nézzük ehhez a többé-kevésbé ismert tényeket és számokat! A Föld kis túlzással látszólag vízből van: felszíne 71%-át víz borítja (valójában a víz a Föld tömegének csak mintegy 1%-át teszi ki). A készlet (Q) teljes mennyisége állandó és rettenetesen nagy, mintegy 1400 millió km³ (Papp – Kümmel, 1992) – összehasonlításképpen a Balaton térfogata 2 km³ körüli. Az igényeket (I) sokan az ivóvízszükséglettel azonosítják, ami bölcs háziorvosunk ajánlása szerint 3 l/fő/nap, azaz 1 m³/fő/év, a teljes népességre (6 milliárd 2000-ben) vetítve pedig 6 km³/év. Ez elenyészőnek tűnő mennyiség a készletekhez képest (amelyek 233 millió év alatt merülnének ki), Q = 1400 millió km³ ↔ I = 6 km³/év, (1) tehát nem egészen értjük az aggodalmakat.

Ám okfejtésünk sajnos több szempontból is hamis. Emberi fogyasztásra csak az édesvíz alkalmas, ami a teljes készletnek mindössze 2,5%-a (35 millió km³). Ugyanakkor a mérleg másik oldala súlyosabb: a 16. század felfedezése és a 19. század innovációja, az „áldásos” öblítéses toalett ún. fiziológiai vízigénye 40 l/fő/nap körüli: drága ivóvízzel felhígítva, pazarlóan távolítjuk el a sok hasznos anyagot tartalmazó fekáliát és vizeletet. Körülbelül 80 l/fő/nap megy el a konyhában és a fürdőszobában. Ezekhez adódik az elosztóhálózat helyfüggő vesztesége (ez jelenleg Szingapúrban a legalacsonyabb, a lakossági vízfogyasztás 5%-a körüli, míg Magyarországon az elöregedett vízi infrastruktúra miatt 20–30% lehet). Így az igény oldalon – a fejlett világban – kb. 50 m³/fő/év az eredmény, míg a globális átlag a nagyobb vízveszteség és a pazarló fogyasztás miatt magasabb, 60 m³/fő/év, azaz a teljes népességre vetítve 360 km³/év. Ez még mindig viszonylag kis hányada az édesvízkészletnek (a kimerülési idő kb. százezer év): Q = 35 millió km³ ↔ I = 360 km³/év (2) De valóban gazdálkodhatunk-e a 35 millió km³ készlettel? És az igényt helyesen becsültük-e? Mindkét kérdésre nemleges a válaszunk.

Az első kérdés •

Az édesvízkészlet kitermelésének korlátját a viszonylag gyors vízkörforgásban évről évre megújuló, dinamikus készlet határozza meg,

 nem pedig a lényegesen nagyobb statikus. Ha ezt túllépjük, a vízkészletek nem fenntartható változásokon mennek keresztül: a talajvízszint süllyed, a tavakban tárolt víz mennyisége csökken, és a tengerbe torkolló folyók nem biztos, hogy (az év egészében) elérik a torkolatukat. A folyamat végeredménye az eltűnő vizek. Hazai példaként a Dunántúli-középhegység karsztvízkészlete vagy a Duna−Tisza közi hátság említhető, ahol a bányászat hatása, illetve a túlzott mértékű kitermelés súlyos vízszintcsökkenéshez vezetett. Az első esetben ez az egész Dunántúli-középhegységre kiterjedt (hatott a Budai-hegységre és a Bakony délkeleti részére is), a regenerálódás húsz évvel a bányászat leállítása után sem fejeződött még be. Eltűnő vizek megfigyelhetők szinte az összes kontinensen, a leghíresebb/hírhedtebb példák közé tartozik az Aral- és a Csád-tó, a Sárga- és a Colorado folyó (Postel, 1992), a felszín alatti vizek sokasága Kínában, Indiában, Szaúd-Arábiában és az USA-ban.

Megújuló ivókészlet

2015. március 11.

QUASIMODO KÖLTŐVERSENY - PÁLYÁZATI KIÍRÁS

BALATONFÜREDI

SALVATORE QUASIMODO EMLÉKDÍJ

Balatonfüred Város Önkormányzata ismét meghirdeti verspályázatát
a Salvatore Quasimodo Emlékdíj elnyerésére


Valamennyi pályázó két magyar nyelvű, kiadatlan, más pályázatokon nem díjazott és nem említett művel vehet részt. A pályamunkákat gépírással 5 példányban kérjük eljuttatni

2015. május 31-ig

a következő címre:

Polgármesteri Hivatal 8230. Balatonfüred, Szent István tér 1.


A kettőnél több verset küldők pályázatát nem áll módunkban figyelembe venni, illetve a csak egy példányban küldött pályázatokat sem.


Valamennyi beküldött példányon kérjük feltüntetni a pályázó teljes nevét és címét, a borítékra írják rá: Quasimodo költői verseny
A beküldött műveket nem áll módunkban visszaküldeni!


A pályázaton első díjas költemény szerzője elnyeri az Emlékdíjat, valamint
ösztöndíjban részesül


A zsűri a fődíjon kívül más díjakat is kiadhat.




A díjkiosztót a 2015. szeptember 5-én  rendezendő nemzetközi költőtalálkozó keretében, a 18 órakor kezdődő gálaesten -  a  zsűri jelenlétében  - tartjuk meg.

Salvatore Quasimodo



Quasimodo – Újra költőverseny

A város idén is meghirdeti a Quasimodo költőversenyt. Az országos szinten is elismert Quasimodo költőversenyre május 31-ig várják a jelentkezőket, akik két magyar nyelvű, kiadatlan művel pályázhatnak a Salvatore Quasimodo Emlékdíj elnyerésére. A pályamunkákat gépírással öt példányban kell eljuttatni május végéig a polgármesteri hivatalba. A kettőnél több verset küldők pályázatát nem tudják figyelembe venni. A pályázaton első díjas költemény szerzője a szeptember 5-én rendezendő gálán Emlékdíjat kap, valamint ösztöndíjban részesül.
A hagyományoknak megfelelően az Írók Alapítványa, az Írók Szakszervezete illetve a Balatonfüredi Salvatore Quasimodo Alapítvány meghívásos pályázat formájában a költőverseny alkalmából immár 12. alkalommal a Bertha Bulcsu Emlékdíjat is kiosztja. A Balaton természeti és kulturális értékeinek, valamint a térség állapotának, sajátosságainak, gondjainak méltó irodalmi bemutatására ösztönző pályázatra augusztusig lehet jelentkezni.

A költőverseny az elsők között hozta létre az egységes, magyar irodalmi tér fórumát, eddig sok száz vers született meg általa, története átfogja a kortárs magyar költészet javát. A költőverseny külföldön is hagyományt teremtett, hiszen amióta az UNESCO meghívására a rendezvény bemutatkozott Párizsban egyre több nemzet csatlakozott a programhoz. Tavaly Orbán János Dénes kapta az emlékdíjat.

A híres olasz költő Salvatore Quasimodo 1961-ben járt Balatonfüreden, a Tagore sétányon gyógyulásának emlékére emlékfát ültetett és versben fogalmazta meg a balatoni tájhoz, a városhoz fűződő érzéseit. A Nobel-díjas olasz költő tiszteletére rendezik meg 1992 óta évről évre a Quasimodo Nemzetközi Költőversenyt és Költőtalálkozót, amely mind a magyar, mind az olasz kulturális élet kiemelkedő eseménye. A költőversenyre több száz magyar és külföldi pályázat érkezik minden évben, amelyek közül zsűri választja ki a legjobbakat. Az emlék-, valamint a különdíjas verset olasz nyelvre is lefordítják.


A Salvatore Quasimodo Költőverseny eddigi díjazottjai és különdíjasai


 Díjazottjai                                                                           Különdíjasai

1993. Gömöri György                                                           Géczi János
1994. Bihari Sándor                                                              Kabdebó Tamás, Széki Patka
                                                                                              László, Kondor Ilona
1995. Gergely Ágnes                                                            Brasnyó István
1996. Határ Győző                                                               Lászlóffy Aladár, Tóth Éva
1997. Tóth Bálint                                                                  Károlyi Amy
1998. Balla D. Károly                                                           Sumonyi P. Zoltán
1999. Rakovszky Zsuzsa                                                      Döbrentei Kornél
2000. Faludy György                                                            Szőcs Géza
2001. Orbán Ottó                                                                  Utassy József, Visky András
                                                                                              Czigány György
2002. Székely Magda                                                           Balla Zsófia, Lackfi János
                                                                                              Czigány György
2003. Sumonyi Zoltán                                                          Petőcz András
2004. Czigány György                                                          Veress Miklós, Rigó Béla
2005. Kiss Dénes                                                                  Tóth Krisztina
2006. Csiki László                                                                Kálnay Adél
2007. Miklya Zsolt                                                                Sztanó László, Szálinger Balázs
2008. Tóth Krisztina                                                             Barna T. Attila
2009. Tőzsér Árpád                                                              Kálnay Adél
2010. Szálinger Balázs                                                          Kabdebó Tamás
2011. Jász Attila                                                                   Csontos János, Lackfi János
                                                                                               Kiss Benedek (Életmű-díj)
2012.Tatár Sándor
2013. Zalán Tibor